[fusion_builder_container hundred_percent=”yes” overflow=”visible”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
Otsikkokuva kertoo viikon luonteen hyvin. Rajut ukkoskuurot olivat jatkuvasti kiusana. Kukkumäen amatöörisääaseman sademäärät kolmena peräkkäisenä vuorokautena (ma-aamu – toaamu) olivat 28mm, 26mm ja 36mm. Siis kolmessa päivässä tuli miltei tuplat normaalista elokuun sademäärästä. Sade ja tuuli pitivät perhoset ja sudenkorennot piilossa, joten edellisellä viikolla lupaavasti alkanut perhosten aktiivisuus katkesi. Samaten kuvaajat joutuivat tarkaan miettimään, milloin kuurojen välissä on sopiva parin tunnin tauko, jottei kastu luita myöden.
Laidunkarstaohdake sen sijaan voi hyvin. Laskin (JR) lajityspaikalla olevan 15 näyttävää vartta (kasvia) ja jokaisella on useampi kukan omaava haara. ”Kukkatähkiä” on siis runsaasti. Lisäksi paikalla lukuisia kaksivuotisen kasvin ensimmäisen vuoden ruusukkeita, joten voimme odottaa kukkivia kasveja myös ensi kesänä. Ja siementämisen seurauksena myös tulevina kesinä voidaan odottaa kukkivia kasveja. Luonnontieteellisen keskusmuseon Kasviatalaksessa on ainoastaan yksi havainto muualta maastamme.
Satamassa jotkut veneet ovat täyttyneet sateen seurauksena, jos omistaja ei ole käynyt tarkistamassa tilannetta. Muutamia veneitä jo uponnut ja useat odottavat viimeistä sadekuuroa. Satamassa on ns. karanteeniaitaus, johon kootaan kaikki hylätyt ja uponneet veneet. Kaupunki myy sataman karanteeniaitauksessa olevat veneet eniten tarjoavalle.
[/fusion_builder_column][fusion_builder_column type=”1_1″ background_position=”left top” background_color=”” border_size=”” border_color=”” border_style=”solid” spacing=”yes” background_image=”” background_repeat=”no-repeat” padding=”” margin_top=”0px” margin_bottom=”0px” class=”” id=”” animation_type=”” animation_speed=”0.3″ animation_direction=”left” hide_on_mobile=”no” center_content=”no” min_height=”none”]
- Uhkaavat pilvet – Kuva: Tommi Heinonen
- Uhkaavat pilvet – Kuva: Tommi Heinonen
- Uhkaavat pilvet – Kuva: Tommi Heinonen
- Sadetta – Kuva: Tommi Heinonen
- Sadetta – Kuva: Tommi Heinonen
- Viikon normaali näky – Kuva: Jukka Ranta
- Laidunkarstaohdake – Kuva: Jukka Ranta
- Laidunkarstaohdake – Kuva: Jukka Ranta
- Laidunkarstaohdake – Kuva: Jukka Ranta
- Laidunkarstaohdake – Kuva: Jukka Ranta
- Ohdake – Kuva: Jukka Ranta
- Kärpäset todistavat sen: vielä on kesää jäljellä – Kuva: Jukka Ranta
- Kurttu tekee hyvän sadon – Kuva: Jukka Ranta
- Sade yllätti veneen omistajat – Kuva: Tommi Heinonen
- Karanteeniveneet – Kuva: Tommi Heinonen