Tulipalon jälkeen: Kuva Tommi Heinonen
Lokakuun viimeisen lauantain iltana paloi entisen ratsastuskoulun tallirakennus. Virallisesti on Kalastajantiellä, mutta käytännössä tulvaniityn reunalla. Poliisin mukaan palo oli tuhopoltto.
Ratsastuskouluhan joutui lopettamaan pari vuotta sitten hevosten kohteluun ja talouteen liittyvien ongelmien vuoksi. Joitain henkilöitä tuomittiin rangaistuksiin eläinsuojelurikoksista. Espoo on etsinyt paikalle seuraajaa, mutta mitään näkyvää ei ole toteutunut. Ainoastaan maata on siirrelty. Rakennukset ovat erittäin huonossa kunnossa.
Hevosten laiduntamiseen loputtua on tulvaniitty pikkuhiljaa palautunut luonnontilaan. Saa nähdä palautuuko kosteikkoperhoset ja sudenkorennot.
Länsiväylässä haastateltiin Espoon kaupungilta projektijohtaja Kimmo Leivoa alueen tulevaisuuden suunnitelmista (https://www.lansivayla.fi/paikalliset/5461970). Leivon mukaan rakennukset puretaan ensi vuoden aikana ja kaupunki etsii alueelle uutta toimijaa. Toivottavasti Leivon mainitsemat luontoarvot otetaan huomioon.
Lokakuun ensimmäisestä viikosta alkaen oli taas mahdollista kulkea puhdistamon ohi altaan ja Meritien välillä, kun puhdistamon alasajo etenee.
Kaupunki lupasi ruopata allasta ja karsia osmankäämiä ja ruokoja. Nyt on odotettu jo aika pitkään, yli vuosi. Allas on paikoin pahasti umpeen kasvanut.
Ja laituri 29 ja 28 ovat edelleen tukevasti paikallaan, kuten Tommi Heinonen toteaa: ”Molemmat laiturit Rantaraitin varrella ovat saaneet purkutuomion jo useita viikkoja sitten, mutta mitään ei ole vielä tapahtunut”
Koosti: Jukka Ranta
- ulipalon jälkeen – Kuva Tommi Heinonen
- Tulipalon jäljet – Kuva Tommi Heinonen
- Hevostallit – Kuva Tommi Heinonen
- Vanhatalli – Kuva Paul Stevens
- Tulipalon jälkiä – Kuva Paul Stevens
- Paloalue – Kuva Paul Stevens
- Purkutalo – Kuva Tommi Heinonen
- Puhdistami ohi pääsee – Kuva Jukka Ranta
- Puhdistamo – Kuva Jukka Ranta
- Altaan kaakonkulma – Kuva Jukka Ranta
- Purettava laituri 29 – Kuva Tommi Heinonen
- Purettava laituri 28 – Kuva Tommi Heinonen