Suomenojan eritasoliittymään rakennettaneen uusi Länsiväylän ylittävä silta vanhan sillan viereen.
Espoon kaupunginhallitus päätti maanantaina antaa Uudenmaan elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukselle lausunnon, joka puoltaa tiesuunnitelmaa Länsiväylän parantamiseksi Suomenojan liittymän kohdalla.
Parantamalla siltaa ja ramppien kaistajärjestelyjä pyritään turvaamaan Suomenojan eritasoliittymän sekä läheisen katuverkon ja Finnoon kiertoliittymän toimivuus metron aloittaessa liikennöinnin vuoden 2015 lopussa, tiedottaa kaupunki.
Katuverkko ja eritasoliittymä ovat alueella jo nykyisellään ruuhkaisia vilkkaimpina vuorokaudenaikoina.
Suomenojan eritasoliittymä säilyy perustyypiltään nykyisen kaltaisena. Eritasoliittymän ramppien yläpäähän on suunniteltu lisäkaistoja kääntyville liikennevirroille.
Nykyistä Helsingin suunnan rampin ja bussirampin liittymää parannetaan lisäämällä liittymiskaista bussirampin kylkeen. Jalankulkuyhteys moottoritien bussipysäkille johdetaan ramppien väliin sijoittuvalla jalankulkutiellä ja rampin 2 yläpään suojatiejärjestelyllä. Ramppien liittymä kadulle on liikennevalo-ohjattu.
Espoon osuus hankkeen kokonaiskustannuksista on 5,24 miljoonaa euroa ja valtion osuus 1,17 miljoonaa euroa.