Kåvelytie altaalle – Kuva Jukka Ranta
Ns. Finnoon altaan puistosuunnitelma on Espoon Teknisen lautakunnan käsittelyssä 10.12 – alla linkki esityslistaan. Toteutus on tarkoitus aloittaa v. 2027.
https://espoo.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=20251570-8
Suunnitelmasta käydyssä keskustelussa lisättiin alkuperäiseen suunnitelmaan korien salliminen altaan ympäristössä lyhyessä talutushihnassa. Mutta kuka valvoo? Olen nähnyt, kun koiria päästetään altaalle lintuja hätistelemään,
Parkkipaikalta altaan luoteiskulmaan vievän kävelytien varrella olevat kasat, mukaan lukien ns. nokkoskukkula, säilyvät, koska ne sisältävät vaarallisia aineita, kuten on aiemmin kerrottu.
Finnoon keskuksen työmaalla on vielä hiljaista. Tosin alueen reunaa ja lämpöputken viertä kulkeva tie on suljettu aidalla. Meritiellä jatkuu myllersys
Koosti: Jukka Ranta
- Kävelytie – Kuva Jukka Ranta
- Suljettu – Kuva Jukka Ranta
- Meritie – Kuva Jukka Ranta











